BİYOGRAFİ GALERİ BASINDA KONSERLER ALBÜMLER İLETİŞİM
Untitled Document
 


Baki Duyarlar (besteci, piyanist)

Avrupa’nın en iyi icracılarından biri olarak gösterilen Türk piyanist Baki Duyarlar (1967), yarattığı üstün nitelikli müziğini, olağanüstü yeteneğiyle sergilemektedir. Duyarlar, daha çok kendi orijinal bestelerini kayıt etmeyi tercih etse de sahnede pek çok farklı tarzda müziği icra etmektedir. Besteci olarak da kendini tek bir tarzla kısıtlamadığından, farklı çağrışımlar yaratan, kendine özgü bir müzik dili oluşturmayı başarmıştır. Yenilikçi ve yaratıcı bakışıyla yaptığı kompozisyonlar gelenekselliği göz ardı etmeyerek o zamanların ruhunu da yaşatmaktadır. Türkiye’nin uluslararası ve önemli caz sanatçıları arasında ayrı bir yer edinmiş olan Baki Duyarlar, sahne performanslarında bu özelliklerini sergileyerek herkesi büyülemekten geri kalmaz.

Uluslararası müzik topluluğu “Baki Duyarlar OnQ Band”, elektrik basta dahi bir virtüöz olan Kai Eckhardt, davulda titiz ve yaratıcı Sean Rickman ve saksafondaki ustalığını elektronik üflemeli bir enstrüman olan EWI’ye has özel efektlerle daha da ileriye taşıyan Stanislav Mitrovic’den oluşmaktadır. Her zaman farklı ülkelerden biraraya gelen müzisyenlerin oluşturduğu OnQ Band, Avrupa’nın önde gelen caz ve funk gruplarından biri olarak haklı bir üne kavuşmuştur. Elektronik alt yapılı baladlar, virtüözlüğün sınırlarını zorlayan hızlı tempolu parçalar, müzisyenlerin, müzikteki boş alanları yaratıcılıklarıyla doldurabilecekleri daha durağan ve sade besteler ve Türk müziğine has aksak ritimlerde bestelenmiş eserlerden oluşan müziğini sunan grup, dinleyicileri heyecanlandırmaktadır.

Baki Duyarlar, oluşturduğu farklı müzik topluluklarıyla yıllardır değişik tarzlarla sahnede yer almaktadır. Halihazırda faal olan iki grubundan birisi olan “It Trio”da bas gitarda genç yetenek Ahmet Türkmenoğlu ve davulda maceracı yorumuyla Ediz Hafızoğlu yer almaktadır. Daha fazla akustik müzik icra eden bu topluluğun, büyük bir sıcaklık ve yoğun bir duyguyla sergiledikleri repertuar, çağdaş caz besteleri, dünya müziklerinden başlayıp bilinen caz standartlarına uzanan geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Baki Duyarlar yer aldığı her türlü performans ve kayıtta, bu çok yönlülüğünü başarıyla yansıtabilmektedir. Müzik yeteneği, dostça uyumu, güçlü mizah anlayışı sayesinde yerli ve yabancı pek çok önemli sanatçıyla sahne almıştır; bunların arasında Randy Brecker, Ada Rovatti, Brian Lynch, Eric Vloeimans, Dick de Graff, Erkan Oğur, Bülent Ortaçgil ve daha pek çokları sayılabilir.
Müzikal anlamda iş birliği içinde olduğu kişiler Baki Duyarlar’ı pek çok kereler yurt dışına da taşımıştır. Çeşitli sanatçı ve topluluklarla Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya, Kazakistan, ABD, Hırvatistan ve Umman’da performanslar sergilemiştir.

Baki Duyarlar, piyanosu aracılığıyla içinde hissettiği müziği aynı samimiyet ve saflıkla dinleyicilerine iletmektedir. Yarattığı müziğin gücü köprüler kurmuş ve dünya çapında bir dinleyici kitlesinin ruhuna işlemiştir.

 
Untitled Document
bakiduyarlar.com© 2011